II Polkowickie Prezentacje “Niepełnosprawni – Sprawnym” – podsumowanie « Skorpion Polkowice


II Polkowickie Prezentacje “Niepełnosprawni – Sprawnym” – podsumowanie


6 gru 2010
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Niepełnosprawność nie oznacza wykluczenia. Ludzie dotknięci niepełnosprawnością potrafią robić rzeczy tak efektowne, że czasami zawstydzenie w pełni sprawnych nie jest dla nich żadnym problemem. Tegoroczna edycja „Polkowickich Prezentacji Niepełnosprawni-Sprawnym” była drugą. Impreza debiutowała przed rokiem i okazała się wspaniałym świętem, szansą na zaprezentowanie przez osoby niepełnosprawne wspaniałych talentów.
Pierwszego dnia, w środę odbyły się spotkania edukacyjne oraz wykład otwarty doktor Ireny Szykownej na temat „Dlaczego cukrzyca jest groźna?”. Drugi dzień upłynął pod znakiem Forum na rzecz osób niepełnosprawnych. Odbyło się ono w Auli Forum polkowickiego Zespołu Szkół. Oficjalnego otwarcia forum dokonał Burmistrz Polkowic Wiesław Wabik, który objął prezentacje honorowym patronatem. Gościem forum miała być znana z zaangażowania na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym aktorka Anna Dymna. Niestety tym razem, podobnie zresztą jak przed rokiem, aura uniemożliwiła jej przyjazd do Polkowic. Nie odbiło się to na jakości imprezy, która była bardo wysoka. Forum rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania przez wszystkich zgromadzonych w Auli hymnu niepełnosprawnych.
Potem niepełnosprawni artyści mieli okazję do zaprezentowania swoich talentów. Na dużej scenie adepci sztuki aktorskiej z Warsztatu Terapii Zajęciowej czarowali publiczność kunsztem, którego nie powstydziliby się aktorzy z prawdziwego zdarzenia. Sztuka odwołująca się w swojej tematyce do przemyśleń na temat kondycji współczesnego człowieka przypadła do gustu wszystkim oglądającym widzom. Podobnie jak bardzo sugestywny w swej wymowie taniec wykonany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej w Jędrzychowie. W trakcie czwartkowego forum rozstrzygnięto także konkursy plastyczne organizowane przez polkowickie szkoły. Konkursy, których tematem przewodnim była szeroko rozumiana niepełnosprawność. Nagrody autorom najlepszych prac wręczał burmistrz Polkowic Wiesław Wabik. Zwieńczeniem forum było ponowne odśpiewanie hymnu niepełnosprawnych, a także wspólne pamiątkowe zdjęcie.
W czwartek odbyły się także Dni Otwarte Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski oraz profilaktyka raka piersi. Ponadto, w Gimnazjum nr 2 miał miejsce happening „Drabina naszych marzeń”, w trakcie którego prezentowały się działające na terenie naszej gminy stowarzyszenia, a także instytucje zajmujące się niesieniem pomocy osobom niepełnosprawnym. Był też krótki występ artystyczny w wykonaniu śpiewaków ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej w Jędrzychowie, a na zakończenie ciekawa akcja nazwana przez organizatorów – Drabina naszych marzeń. Polegało to na tym, że każdy, kto był obecny w sali gimnastycznej przy Gimnazjum nr 2 mógł wypisać na kartce papieru swoje marzenia, a następnie przypiąć je do specjalnie przygotowanej drabiny. Dzięki temu, być może część z tych marzeń się spełni. Happening w Gimnazjum nr 2 był ostatnim czwartkowym wydarzeniem w ramach drugiej edycji Polkowickich Prezentacji „Niepełnosprawni-sprawnym”. Dziś, czyli trzeciego dnia prezentacji mieliśmy okazję do przeżywania niezwykłych emocji sportowych, a także muzycznych. Zaczęło się od rozgrzewającego atmosferę występu znanej polkowickiej grupy „The Postman”. Szlagiery z repertuaru „The Beatles” rozpaliły dzieci ze szkół podstawowych z terenu Zagłębia Miedziowego niemal do czerwoności i były doskonałym wprowadzeniem do meczu siatkówki, w którym sportowy kunszt godny prawdziwych mistrzów zaprezentowali niepełnosprawni siatkarze z Jeleniej Góry. Kulminacyjnym punktem dzisiejszego dnia sportu był mecz rugby na wózkach. Pełną emocji rywalizację dwóch zespołów składających się z zawodników na co dzień reprezentujących barwy Skorpiona Polkowice spora część młodych widzów oglądała głośno dopingują i wydając z siebie raz za razem okrzyki będące wyrazem fascynacji umiejętnościami rugbystów. Zdarzały się też okrzyki pełne przerażenia, bo niektóre ze starć wyglądały naprawdę groźnie. Po pełnym emocji meczu rugby tajniki strzelectwa sportowego wyjaśniał uczniom paraolimpijczyk Filip Rodzik. Niewątpliwą atrakcją była mozliwość oddania kilku strzałów do tarczy pod okiem naszego asa. Na koniec sportowego dnia koszykarki ekstraklasowego CCC Polkowice rozegrały krótki mecz z udziałem dzieci, a także próbowały trafiać do kosza siedząc na krzesłach. Wychodziło im to o wiele gorzej, niż w trakcie meczów ekstraklasy.
Trzydniowe prezentacje dobiegły dziś końca. Były one pełne wydarzeń potwierdzających, że osoby niepełnosprawne posiadają wiele talentów, a także są doskonałymi organizatorami potrafiącymi przygotować imprezy niebywale ciekawe i dostarczające wielu wrażeń.
źródło: www.polkowice.pl
Konrad Kaptur