Polacy zwyciężają w Tour of Belgium!

26 maj 2009
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

dsc_3456

24 maja zakończył się wyścig etapowy kolarzy tandemowych Tour of Belgium (Ronde van Belgiee). W imprezie udział wzięli zawodnicy na co dzień reprezentujący barwy Skorpiona Polkowice – Mariusz Mazur i Janusz Pytlak. Był to debiut naszych zawodników w imprezie tej rangi, którą na pewno zaliczą do udanych.

Wyścig rozpoczął się 21 maja jazdą na czas w miejscowości Gedinne. Kolarze mieli do pokonania dystans 5 km. Zwyciężył polski tandem – Dariusz Flak i Andrzej Zając z czasem 6 min 35 sek. Janusz Pytlak i Mariusz Mazur zajęli 17 miejsce z czasem 7 min 13 sek.

Po południu zawodnicy do pokonania mieli dystans 75 km (15 okrążeń po 5 km). Start i meta usytuowana była również w miejscowości Gedinne. Najszybciej dystans pokonali mistrzowie paraolimpijscy z Pekinu – Dariusz Flak i Andrzej Zając przed Saschą Richterem i Ralfem Arnoldem z Niemiec oraz Aki Turunenem i Arttu Makinenem z Finlandii. Janusz Pytlak i Mariusz Mazur sklasyfikowani zostali na 17 miejscu.

22 maja odbył się 3 etap jakim była jazda na czas na torze kolarskim w miejscowości Hulshout. Zawodnicy mieli do pokonania 6 okrążeń po 384,66 m.  Zwyciężył polski tandem – Arkadiusz Garczarek i Przemysław Wegner z czasem 2 min 48 sek. przed Antonio Salazarem i Juanem Martinezem z Hiszpanii oraz Dariuszem Flakiem i Andrzejem Zającem. Janusz Pytlak i Mariusz Mazur z czasem 2 min 59 sek. zajęli 13 miejsce.

Jeszcze tego samego dnia zawodnicy wyruszyli do 4 etapu w miejscowości Overpelt. Do pokonania mieli 73,8 km (18 okrążeń po 4,1 km).  Najszybsi okazali się Arkadiusz Garczarek i Przemysław Wegner przed Dariuszem Flakiem i Andrzejem Zającem oraz Aliaksiejem Sakavetsem i Valerym Yaseyenką z Białorusi. Janusz Pytlak i Mariusz Mazur ukończyli etap na 18 miejscu.

23 maja zawodnicy wyruszyli do 5 etapu. Start i meta usytuowana była w mieście Beauraing. Kolarze do pokonania mieli 84 km (15 okrążeń po 5,6 km). Tym razem najszybciej finiszowali Białorusini – Aliaksiej Sakavets i Valery Yaseyenka przed Arkadiuszem Garczarkiem i Przemysławem Wegnerem oraz Dariuszem Flakiem i Andrzejem Zającem. Janusz Pytlak i Mariusz Mazur ukończyli etap na 14 miejscu.

24 maja zawodnicy ścigali się w Essen. 6 etap liczył 76 km (20 okrążeń po 3,8 km). Trasa etapu wiodła wąskimi i krętymi uliczkami miasta. Najszybciej dystans pokonali Dariusz Flak i Andrzej Zając, którzy tym samym przypieczętowali zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Drudzy na mecie zameldowali się Białorusini – Aliaksiej Sakavets i Valery Yaseyenka a za nimi Enrique Martinez i Ruben Miravet z Hiszpanii. Janusz Pytlak i Mariusz Mazur zajęli na etapie 15 miejsce a w klasyfikacji generalnej po 6 etapach zajęli 16 miejsce. Mając na uwadze, że był to debiut naszych zawodników na arenie międzynarodowej w tak silnie obsadzonym wyścigu należy uznać to za ogromny sukces.

Drużynowo zwyciężyła Polska, przed Hiszpanią i Białorusią. W wyścigu udział wzięło 30 tandemów z 11 krajów. Tour of Belgium ma rangę Pucharu Europy.