Nowe Prawo o Ruchu Drogowym przegłosowane w Sejmie « Skorpion Polkowice


Nowe Prawo o Ruchu Drogowym przegłosowane w Sejmie


26 lut 2011
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Przepisy ułatwiające życie rowerzystom i zwiększające ich bezpieczeństwo na drodze zostały przyjęte przez Sejm.

Sejm przyjął w piątek projekt zmian do kodeksu drogowego. W głosowaniu brało udział 415 posłów. Za ustawą zmieniającą ustawę Prawo o Ruchu Drogowym głosowało 278 posłów, wstrzymało się 137. Żaden parlamentarzysta nie zagłosował przeciw. Do ustawy udało się ponownie wprowadzić zapis jednoznacznie stwierdzający pierwszeństwo rowerzysty na przejeździe dla rowerów, usunięty podczas prac komisji.

Nowa ustawa wprowadza bardzo wiele zmian:

– Usuwa sprzeczność pomiędzy Prawem o Ruchu Drogowym, a Konwencją Wiedeńską. Niespójność ta była przyczyną wielu wypadków i nieporozumień na przejazdach rowerowych. Teraz pierwszeństwo rowerzysty jest jednoznacznie zapisane.

Pozwala rowerzystom jeździć parami, o ile nie utrudnia to ruchu innych pojazdów

– Pozwala rowerzystom wyprzedzać auta z prawej strony, co w wielu przypadkach bywa bezpieczniejsze niż wyprzedzanie z lewej – nadal możliwe.

– Likwiduje zakaz jazdy rowerem obok innego pojazdu.

-Zezwala rowerzyście na skrzyżowaniu jechać środkiem pasa ruchu, co zapobiega zajeżdżaniu drogi przez pojazdy skręcające w prawo.

– Dopuszcza jazdę po chodniku w sytuacji bardzo złej pogody (gołoledź, mgła). Na chodniku pieszy nadal ma absolutne pierwszeństwo, a rowerzysta musi zachować szczególną ostrożność.

– Zezwala na przewóz dzieci w przyczepkach rowerowych.

– Na nowo definiuje rower, co pozwala np na zalegalizowanie rowerów elektrycznych i dopuszczenie rowerów wielośladowych na drogi rowerowe (do tej pory mogły poruszać się tylko jezdnią)

– Definiuje wózek rowerowy, co pozwala na rozróżnienie normalnych rowerów od ważących nierzadko ponad 100 kg riksz.

– Definiuje śluzę rowerową, pas rowerowy, poprawia definicję drogi rowerowej, co pozwoli tworzyć w przyszłości bardziej przyjazną infrastrukturę.