Sukces młodego strzelca z Polkowic « Skorpion Polkowice

Sukces młodego strzelca z Polkowic

21 Wrz 2018
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Jakub Machowicz wychowanek duetu trenerskiego Rodzik-Zarzycki ze Skorpiona Polkowice, drugi raz w życiu wystartował w tych najważniejszych dla młodego zawodnika zawodach Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Strzelectwie Sportowym Wrocław 14-16.09.2018. Rywalizował z rówieśnikami z klubów z terenu czterech województw: wielkopolski, lubuskiego, dolnego śląska i opolskiego.

Zawody rozpoczęły się w piątek w najnowocześniejszym kompleksie strzeleckim w Polsce czyli obiektach Śląska Wrocław. O godzinie 15.00 Kuba zajął stanowisko na strzelnicy 25m i rozpoczął strzelanie konkurencji pistolet sportowy część precyzyjna a o godzinie 17.00 części szybkiej. W pierwszych seriach Kuba wstrzeliwał się i nie były one rewelacyjne. Jednak serie od trzeciej do szóstej to wyniki mistrzowskie i to pomimo wystąpienia zacięcia broni w części szybkiej. Niestety w tak doborowej obsadzie (sami doświadczeni zawodnicy), aby zająć dobre miejsce, trzeba od początku strzelać same dobre strzały. Kuba zajął miejsce 9.
W sobotę młodzi pistoleciarze strzelali pistolet szybkostrzelny. To bardzo trudna konkurencja wymagająca od zawodników maksymalnego skupienia i zdyscyplinowania. Zawodnicy strzelają w niej do pięciu tarcz oddalonych od nich o 25 metrów. Na oddanie pięciostrzałowej serii mają osiem sekund i tak przez trzy pierwsze serie, potem czas ulega skróceniu do sześciu sekund przez kolejne trzy serie. Potem odpoczynek i jeszcze raz to samo. Kuba strzelał znakomicie, niestety pożyczony pistolet zaczął szwankować. Polkowiczanin miał w pierwszej części jedno zacięcie. Sędziowie uznali je i zawodnik mógł serię powtórzyć. Niestety w drugiej części zacięcia były, aż trzy a dopuszczalne jest jedno. Przez to wynik Kuby poleciał w dół. Np. w serii czwartej po pierwszych trzech strzałach nastąpiło zacięcie i do ostatnich dwóch tarcz zawodnik nie oddał strzału co zaowocowało wynikiem 10, 9, 10, 0 ,0 i już przekreśliło szansę na medal. Ostatecznie Kuba zajął 9 miejsce na 24 zawodników. Był najlepszym „szybkostrzelcem” z dolnego śląska. Podkreślić trzeba, że bardzo dobrze zniósł ta trudną sytuacje i do ostatniej serii strzelał bardzo precyzyjnie i dynamicznie. To bardzo ważne bo świadczy o doskonałej kondycji psychofizycznej zawodnika. Zazwyczaj po pierwszym zacięciu zawodnicy się sypią (zżera ich stres-każde następne to przekreślenie szans na dobry wynik).
Niedziela była dniem triumfu. Kuba wystartował w najbardziej obleganej konkurencji pistolet pneumatyczny (31 zawodników). Do tej konkurencji zawodnik był doskonale przygotowany i nie zawiódł. Przez ponad godzinę strzał za strzałem precyzyjnie zaliczał 10 i 9 sporadycznie 8 i jedną 7. Nie popełnił żadnego błędu. Zajął drugie miejsce i był jedynym pistoleciarzem z dolnego śląska który wywalczył medal podczas tych zawodów.
Wkrótce Mistrzostwa Polski w Bydgoszczy i kolejna szansa na medal. W zeszłym roku Jakub wywalczył w pistolecie sportowym tytuł Mistrza Polski. Czy go utrzyma? Trzymamy kciuki!